• Odborná stáž žiakov z Poľska

• Odborné stáže žiakov Zespólu Szkól zo Sanoku v Humennom

Hotelová akadémia, Humenné v rámci podprogramu Leonardo da Vinci prijala  v dňoch 04. 03. – 30. 03. 2012 na medzinárodnú odbornú stáž 12 žiakov partnerskej školy Zespól Szkól im. Karola Adamickiego v Sanoku. Žiaci nadobúdali praktické zručnosti v reštaurácii a penzióne SIESTA, v školskej jedálni, v reštauráciách Premier, Zero a Chemes Humenné. Počas stáže sa europraktikanti zúčastnili barmanského a baristického kurzu, oboznámili sa s novými odbornými technikami,  metódami a trendmi v gastronómii. Získavali odborné zručnosti v príprave typických jedál slovenskej kuchyne, oboznámili sa so slovenskými zvykmi.  Okrem toho spoznávali život svojich vrstovníkov na Slovensku, osvojili si základy slovenského jazyka, absolvovali vyučovací deň na škole.   Navštívili Grandhotel Strand vo Vyšných Ružbachoch, hrad v Starej Ľubovni, múzeum v Červenom Kláštore, pivovar Šariš, múzeum vín a centrum nášho kraja Prešov.  Vo voľnom čase  poznávali mesto Humenné. Vo Vihorlatskom múzeu boli očarení karpatskými kraslicami, vo Vihorlatskom osvetovom stredisku vernisážou výstavy Spomienky na Humenné 20tych až 50tych rokov 20. storočia v maľbách Margity Krakovskej, fotografickej a filmovej dokumentácii.  Počas pobytu študenti získali certifikát barmana, baristu, certifikát z odbornej prípravy a dokument Europass – Mobilita. Projekt umožnil stážistom spoznávať iné pracovné prostredie a podmienky v iných európskych krajinách, motivoval žiakov v práci na svojom odbornom a profesionálnom raste, v potrebe sebavzdelávania, sledovania nových technológií a módnych trendov. Veríme, že v dlhoročnej tradícii projektov Leonardo da Vinci budú obidve školy naďalej pokračovať a podporovať tak výmenu skúseností a porovnanie zúčastnených partnerov.

zástupkyňa pre TV