• 6445 K kuchár (štvorročný odbor)

•  Názov :

Kód :

Typ štúdia :

kuchár

6445 K

denné štúdium

Profil absolventa :

Absolvent študijného odboru 6445 K  kuchár je kvalifikovaný odborník, schopný samostatne  pracovať v  oblasti  spoločného stravovania ako  pracovník v reštauráciách, hoteloch, v ostatných zariaseniach spoločného stravovania a ako samostatne činná osoba.

Absolvent  ovláda práce spojené so samostatnou prípravou pokrmov, pozná suroviny, nápoje a technológiu ich výroby, zásady uplatňovania gastronomických pravidiel, receptúry a technologické postupy bežných a náročných jedál, ovláda zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, kultivované a spoločenské správanie,   vie odborne komunikovať so zákazníkom. Absolvent  podľa platnej klasifikácie zamestnaní môže byť zaradený ako kuchár v reštauráciách, hoteloch a ostatných zariadeniach spoločného stravovania alebo ako živnostník po získaní potrebnej praxe. Absolvent je  kvalifikovaný odborník a spĺňa podmienky na  výkon práce v oblasti spoločného stravovania.

Po ukončení štúdia úspešne vykonanou maturitnou skúškou získava prvú kvalifikáciu na úrovni úplného stredného odborného vzdelania. Absolvent ovláda princípy trhovej ekonomiky so zameraním na ekonomiku a organizáciu spoločného stravovania. Má potrebné vedomosti z oblasti plánovania, kalkulácie, účtovania, vedenia administratívy a vyúčtovania v registračnej pokladnici vo výrobných zariadeniach spoločného stravovania. Pozná organizáciu práce a je pripravený zvládnuť riadenie pracovníkov a výrobu vo výrobných zariadeniach spoločného stravovania. Ovláda zásady etiky a estetiky, osobnej hygieny, hygieny pracoviska a hygieny potravín. Ovláda všetky práce spojené s prípravou jedál. Pozná bežné a osobitné druhy zeleniny, obilnín, korenín, sladidiel a ostatných prípravkov a surovín pre teplú a studenú prípravu jedál. Pozná jednotlivé druhy mäsa, jeho delenie a triedenie. Sú mu známe bežné druhy zveriny, hydiny, rýb a húb.

Vie pripraviť jednoduché, náročné a diétne jedlá, múčniky a teplé nápoje podľa platných receptúr zo surovín a polotovarov tradičnými aj progresívnymi technologickými postupmi.

Pozná základy fyziológie výživy. Vie hospodáriť s materiálom, surovinami, polotovarmi a hotovými výrobkami. Ovláda predpisy o preberaní a skladovaní tovaru, surovín a polotovarov. Pozná kvalitatívne požiadavky na suroviny a polotovary, ovláda kalkuláciu cien pripravovaných jedál a nápojov. Pozná techniku expedície, estetiku úpravy jedál a spôsoby uschovávania pokrmov vo vodnom kúpeli, pare, suchom teple a v chladenom priestore.

Pozná funkciu a použitie strojov a ostatného inventára výrobného zariadenia. Má osvojené základné práce spojené so stolovaním a pozná spôsoby dochucovania a dokončovania jedál pred hosťom..

V rámci pracovnej pozície sú na absolventa kladené veľmi vysoké požiadavky na krátkodobú pamäť, schopnosť pracovať v tíme a schopnosť sociálneho kontaktu. Vysoké nároky sú dané aj na rozsah zrakového poľa, priestorové videnie, rozlišovanie zvuku, udržiavanie rovnováhy, rozlišovanie čuchových podnetov, rozdelenie pozornosti, praktické myslenie, písomný a slovný prejav, prispôsobivosť, flexibilitu, sebakontrolu, sebaovládanie, samostatnosť, kultivovanosť vystupovania a vzhľadu, istotu a pohotovosť vystupovania. Požiadavky sú kladené aj na rozlišovanie farieb a farebných odtieňov, rozlišovanie chuti, samostatné myslenie a odolnosť voči senzorickej záťaži.

Povolanie kuchár nie je vhodné pre žiakov s ochorením obmedzujúcim výkon tejto pracovnej pozície. Absolventi sa uplatnia v pracovných pozíciách ako kuchár, hlavný kuchár, prevádzkar, vedúci v závodoch a zariadeniach spoločného stravovania, súkromný podnikateľ v oblasti spoločného stravovania.

Absolventi získajú schopnosť komunikovať v  cudzom jazyku – (podľa výberu) anglickom,  nemeckom a ruskom, riešiť problémové úlohy a pracovať v skupine. Aktívne sa zapájať do spoločnosti a svoje vedomosti  a zručnosti priebežne aktualizovať. Budú schopní prijímať zodpovednosť za vlastnú prácu a za prácu ostatných. Po absolvovaní vzdelávacieho programu získajú zručnosti pri práci s osobným počítačom a internetom. Naučia sa efektívne využívať informačné a komunikačné technológie pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci.

Po ukončení štúdia získava absolvent výučný list a vysvedčenie o maturitnej skúške. Môže pokračovať v štúdiu pre absolventov štvorročných učebných odborov v rámci denného alebo diaľkového štúdia na úrovni ISCED 5. Svoju kvalifikáciu môže zvyšovať aj rôznymi vzdelávacími cestami na ISCED 4 prípadne môže získať aj inú kvalifikáciu ako je kvalifikácia v danom študijnom odbore.

Absolvent študijného odboru má garantované získanie aktuálnych vedomostí, zručností a kompetencií v závislosti od potrieb zamestnávateľov.