• Pilotné testovanie vo vyučovacom procese

• Odborná učebňa ADK

Prvé mesiace vyučovania Administratívy a korešpondencie po novom máme za sebou. Odborná učebňa ADK prešla v rámci realizácie projektu úplnou rekonštrukciou. Pred začatím projektu bola vybavená písacími strojmi. Študenti si tak osvojovali desaťprstovú hmatovú metódu tradičným spôsobom na písacích strojoch. Realizácia projektu umožnila zaviesť aj do tohto odborného predmetu moderné didaktické prostriedky. Nachádza sa v nej 17 nových študentských počítačov, 1 učiteľský počítač a dataprojektor. Na odpis textov pomocou počítačov v rámci administratívy a korešpondencie využívajú študenti program ATF – všetkými desiatimi a pre hodiny hospodárskej korešpondencie program OpenOffice 4. V učebni je pripojenie na internet. Na kontrolu práce študentov slúži učiteľovi program LanSchool. Tento okrem iného umožňuje učiteľovi na svojom počítači monitorovať študentské počítače, obmedziť im prístup na internet, zobraziť obrazovku učiteľského počítača na ostatných študentských počítačoch, pričom študenti nemôžu ovládať myš ani klávesnicu.

Študenti môžu porovnávať písanie na strojoch a počítačoch. Celkovo hodnotia možnosť pracovať na počítačoch veľmi pozitívne. Zakúpením počítačovej a multimediálnej techniky chceme zvýšiť možnosti žiakov pracovať s modernými informačno – komunikačnými technológiami, čo zvýši ich uplatniteľnosť na trhu práce.

Inovovaná výučba Anglického jazyka a Komunikácie z anglického jazyka

Obstaraním 82 ks kódovaných kníh a interaktívnych pier sa obohatila výučba Anglického jazyka a Komunikácie z angličtiny. Nová forma výučby cudzích jazykov, ktorá sa vo svete používa už dlhšiu dobu, tak môže byť prístupná aj žiakom našej školy. Kódované knihy zvyšujú interaktivitu vyučovacieho procesu a umožňujú pomocou čítacieho pera nácvik výslovnosti a porozumenie hovoreného slova. Touto metódou sa dosahujú výborné výsledky vo výučbe cudzích  jazykov. Pre žiakov je zaujímavá, vyučovanie sa tak stáva atraktívnejším.

Implementovaním takého spôsobu osvojovania cudzieho jazyka do vyučovania sledujeme zvýšenie jazykovej pripravenosti žiakov a teda aj ich uplatniteľnosti na trhu práce u zamestnávateľov, ktorí ovládanie anglického jazyka najmä v oblasti hotelierstva a cestovného ruchu považujú za nevyhnutné.

Pilotné testovanie vytvorených materiálov

Počas celého mesiaca október prebiehali na škole otvorené hodiny. Tvorcovia – odborníci na modernizáciu prezentovali vedeniu školy a svojim kolegom využitie vytvorených materiálov priamo vo vyučovacom procese. Na otvorených hodinách ukázali, že zapojenie do projektu malo zmysel. Zmena formy vyučovania je citeľná. Žiakom je učivo prezentované pútavejšou formou, sú viac aktívne začlenení do priebehu vyučovacej hodiny. Vyučovanie je pestré, striedaním rôznych foriem a metód výučby sa učitelia snažia maximálne udržiavať pozornosť žiakov. Na hodinách sa využívajú aj videosekvencie s názornými ukážkami z odborných predmetov a interaktívne úlohy, ktoré vytvorili externí odborníci. Tí zabezpečili kvalitu, odbornosť a profesionálne spracovanie týchto výstupov.

Väčšinu výstupov učitelia implementujú na obstaranom materiálno – technickom vybavení – počítačoch, notebookoch, premietacích plátnach, dataprojektoroch. Cudzie jazyky využívajú na hodinách kódované učebnice a interaktívne perá.

Žiaci si inováciu jednotlivých predmetov pochvaľujú. Teoretické vyučovanie sa ešte viac prepojilo s praktickým. Veríme, že ukončením poslednej fázy – vybavením dvoch kuchýň kompletne kuchynským zariadením sa vyučovací proces posunie o ďalší krok vpred.

manažér publicity