• Pokyny pre písanie práce k PČOZ MS HA

POKYNY

pre písanie práce k praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky

Súčasťou praktickej časti maturitnej skúšky je aj práca, ktorá má mať okrem kvalitného obsahu aj kvalitný vzhľad a predpísanú formálnu úpravu.

Štruktúra práce:

1. Obal práce – má obsahovať: názov školy a jej adresa, názov práce, trieda, školský rok, meno autora práce (Príloha č. 1)

2. Zadanie pracovnej funkcie – vymenovať všetky úlohy zo zadania

3. Obsah

4. Hlavná časť práce – vypracované zadanie podľa jednotlivých úloh. Skladá sa z úvodu, jadra a záveru. Úvod a záver sú na samostatnej strane, ale nečíslujú sa. Záver obsahuje zhodnotenie celej práce.

5. Zoznam použitej literatúry

6. Prílohy

Formálna úprava práce:

• Textový editor: MS Word (Word 6, Word 7, Word 2000, XP, 2007, Open Office.org)
          • Typ písma: Courier New alebo Arial alebo Times New Roman
          • Riadkovanie: 1,5
          • Veľkosť písma pre nadpisy: pre kapitoly: 16 a tučné písmo,  pre podkapitoly: 14 a tučné písmo
          • Veľkosť písma textu: 12
          • Zarovnanie textu: na obe strany (bloková úprava)
          • Typy odrážok: v celej práci použiť rovnaké typy odrážok
          • Nastavenie okrajov: ľavý – 3 cm, horný, dolný a pravý - 2,5 cm
          • Orientácia strany: na výšku, formát A4,
          • Číslovanie strán: strany označte arabskými číslicami takej istej veľkosti ako text, a to na spodnom pravom okraji papiera (v päte).  Titulný list, zadanie pracovnej funkcie a obsah sa číslom neoznačujú, ale počítajú sa do stránkovania (strany sa začínajú označovať od úvodu, teda úvod má napr. číslo strany 4 - podľa počtu nečíslovaných strán pred úvodom)
          • Označovanie kapitol a podkapitol: jednotlivé kapitoly sa číslujú arabskými číslicami a začínajú sa vždy na novej strane. Podkapitoly sa označujú taktiež arabskými číslicami nasledovne: 1.1  alebo 1.2 (tu sa za bodkou nedáva medzera), za poslednou číslicou  sa bodka nepíše. Pozor: bodka sa nepíše ani za nadpismi.
          • Zvýrazňovanie textu: v prípade potreby je možné použiť tučné písmo a kurzívu. Podčiarkovanie textu sa nepoužíva.
          • Úprava textu: text treba napísať a upraviť podľa platných pravidiel písania a úpravy písomností, napr. bodka, čiarka, dvojbodka sa píšu hneď za slovom a potom nasleduje  medzera. Úvodzovky a zátvorky sa píšu tesne k výrazu, bez medzier z pravej a ľavej strany. Text vhodne čleňte na odseky buď od ľavej zvislice alebo so zarážkou (5 voľných úderov). V celej práci dodržujte jednotné členenie odsekov a píšte v 1. osobe množného čísla.
          • Tlač: čierna na bielom nepriehľadnom papieri formátu A4, tlačte len jednostranne (nie obojstranne).
          • Prílohy: označte veľkými písmenami abecedy, každú na samostatnej strane (napr. Príloha A, Príloha B)
          • Odovzdanie práce: kuchári a čašníci 2 týždne pred konaním praktickej maturitnej skúšky, t. j. V. AH do 28. marca 2018 a V. BH do 4. apríla 2018, manažéri 2 dni pred konaním skúšky, t. j. V. AH do 6. apríla a V. BH do 13. apríla 2018 Ing. Obšitníkovej.

Jazykové požiadavky – píšte spisovným jazykom, používajte odbornú terminológiu, vyhýbate sa dlhým vetám. Gramatické chyby znižujú úroveň práce, preto pred jej odovzdaním skontrolujte aj gramatickú stránku práce.