• 6421 L spoločné stravovanie (nadstavbové štúdium)

• Absolvent študijného odboru 6421 L  spoločné stravovanieje kvalifikovaný stredoškolsky vzdelaný pracovník so širokým odborným profilom a všeobecným vzdelaním, schopný plniť náročné úlohy v oblasti riadenia činnosti prevádzok spoločného stravovania súvisiace s prípravou jedál v teplej a studenej kuchyni, teplých a studených nápojov a ich odbytom. Absolvent ovláda zásady ekonomiky so zameraním na ekonomiku a organizáciu spoločného stravovania. Má potrebné vedomosti v oblasti plánovania, kalkulácie, účtovníctva, vedenia administratívy vo výrobných a odbytových zariadeniach spoločného stravovania. Pozná organizáciu práce a je pripravený zvládnuť riadenie pracovníkov na úseku výroby a obsluhy vo výrobných a odbytových zariadeniach spoločného stravovania. Pozná zásady o hospodárení s materiálom, surovinami, polotovarmi a hotovými výrobkami. Ovláda predpisy o preberaní a skladovaní tovaru, surovín a polotovarov, pozná ich kvalitatívne požiadavky a ovláda kalkuláciu cien pripravovaných jedál a nápojov. Pozná funkciu a použitie strojov a ostatného inventára výrobného a odbytového strediska. Je oboznámený s technológiou prípravy jedál, pozná spôsoby dochucovania a dokončovania jedál pred hosťom. Po príslušnej praxi je absolvent pripravený zvládnuť práce súvisiace s prípravou nových a technologicky náročných jedál, vrátane národných a iných špecialít a prípravu jedál cudzích kuchýň. Vie samostatne zostavovať vlastné kalkulácie pokrmov, zabezpečiť prípravu jedál pre krátkodobé a špecializované gastronomické akcie. Je pripravený na prácu v kuchyniach vybavených modernou technikou. Ovláda organizáciu obsluhy pri mimoriadnych príležitostiach, zostavenie menu a jeho odporúčanie zákazníkom, samostatnú obsluhu vrátane zložitého spôsobu obsluhy, inkaso tržieb a ich vyúčtovanie, výrobu a ponuku miešaných nápojov vrátane obsluhy pri barovom pulte. Vie riadiť obsluhu na zverenom úseku a používať jednoduché informačno-komunikačné technológie. Má osvojené vedomosti o právach a povinnostiach stredne riadiaceho pracovníka, vedomosti o činiteľoch ovplyvňujúcich pracovný výkon a vedomosti nevyhnutné pre riadenie pracovných kolektívov. Ovláda organizačnú štruktúru odvetvia obchodu, ekonomické zákonitosti jeho rozvoja a riadenia, systém ekonomickcých nástrojov a ich využívanie na riadenie organizačných jednotiek zariadení spoločného stravovania. Je pripravený  na okamžitý vstup do praxe, dosiahnuté vzdelanie mu vytvára podmienky pre získanie oprávnenia v podnikateľskej činnosti a zároveň má predpoklady pokračovať v príbuzných odboroch pomaturitného štúdia a v štúdiu na vysokej škole. Uvedomuje si, že pre plnohodnotné vykonávanie povolania je nevyhnutná aj dobrá telesná zdatnosť, dobrý zdravotný stav, požadovaná kultúra jednania, spoločenského vystupovania a kultivovaného správania sa, dobré komunikačné schopnosti v materinskom jazyku a v 2 cudzích jazykoch. Absolvent tohto študijného odboru je dostatočne flexibilný, tvorivý, vie sa rýchlo adaptovať na meniace sa podmienky a situáciu na trhu práce a na zmenené sociálne podmienky.