• Slávnostné stužkovanie našich štvrtákov

• Piatok, 20. októbra, bol slávnostným dňom pre našich štvrtákov. V humenskom kaštieli sa zúčastnili slávnostného odovzdávania maturitných stužiek. Po krátkom kultúrnom programe im triedna učiteľkaĽudmila Ďuričková pripla zelenú stužku ako symbol dospelosti. Žiakom sa prihovorila riaditeľka školy Ing. Mariana Chudíková. Pripomenula im zodpovednosť, ktorú majú nielen voči sebe, ale aj rodičom a učiteľom. Súčasne im popriala veľa šťastia nielen pri zelenom stole, ale aj v ich v ďalšom živote. Po tejto oficiálnej časti potom nasledoval slávnostný obed v reštaurácii Off Road.

• K tradičným podujatiam, ktoré sa na našej škole konajú, patrí Deň otvorených dverí. Tento rok sa uskutočnil dňa 19. 10. 2023. Zorganizovali ho žiaci a zamestnanci školy pre žiakov ZŠ, rodičov, výchovných poradcov a širokú verejnosť.

V priestoroch školskej reštaurácie Siesta prezentovali naši žiaci svoje odborné zručnosti v porciovaní ovocia, v príprave miešaných nealkoholických nápojov. Pekným doplnkom bola výstavka úrody z našich záhrad. Žiaci nižších ročníkov ukázali svoju zručnosť v skladaní obrúskov. Starší žiaci zase prezentovali výrobky školskej firmy Koláčiky od babičky. Budúci kuchári pripravili chutné cuketové placky, zeleninový guľáš, rôzne chuťovky, ktoré lahodili očiam a maškrtným jazýčkom. Mnohých zaujala aj príležitosť vyskúšať si zdobenie perníkov. Naši žiaci im to ochotne ukázali. Návštevníci sa mohli pokochať nádhernými slávnostnými tabuľami s jesennou tematikou, ktoré lemovali vchod do školskej jedálne.

Zaujímavá bola prezentácia zahraničnej praxe žiakov školy na Cypre, v Grécku, kde sa žiaci pravidelne zúčastňujú už niekoľko rokov a prezentácie z odborných exkurzií v hoteloch. Priestor bol aj na otázky návštevníkov, ktorých táto téma oslovila. Žiaci ZŠ, ktorí prišli v sprievode svojich rodičov, prejavili záujem o študijný odbor, vyučovacie predmety a možnosť uplatnenia v praxi.

Pred budovou školy mal svoj stánok aj školský internát, ktorý prezentoval svoje kultúrne a športové aktivity.

Ďakujeme organizátorom Dňa otvorených dverí za prípravu a zrealizovanie podujatia

a všetkým návštevníkom za účasť. Veríme, že sa vám u nás páčilo.

• Hrdinovia detektívnych románov

• Pod týmto názvom sa uskutočnil v poradí už 12. ročník celoslovenského projektu Záložka do knihy spája slovenské školy, ktorý organizuje Slovenská pedagogická knižnica s cieľom podporiť záujem o čítanie.

Na projekte sa zúčastnilo 30 žiakov našej školy, ktorí s nadšením privítali zaujímavú tému. Mnohí vyrobili aj viac ako jednu záložku. Kto by nepoznal Hercula Poirota, Sherlocka Holmesa, či slečnu Marplovú? Boli to hrdinovia, ktorí sa najčastejšie objavili na vyrobených záložkách.

V tomto ročníku nám bola pridelená tá istá partnerská škola ako v minulom školskom roku -                   Obchodná akadémia v Košiciach. Darované záložky poputujú k našim žiakom. Veríme, že ich potešia.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a prajeme veľa krásnych čitateľských zážitkov.

• Plenárne rodičovské združenie

• Pozývame všetkých zákonných zástupcov žiakov na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční 12. 10. 2023 so začiatkom o 15.15 hodine v kmeňových triedach žiakov. Na plenárnom rodičovskom združení prebehnú voľby zástupcov rodičov žiakov do rady školy. Vaša účasť na rodičovskom združení je nevyhnutná.

• Kurz ochrany života a zdravia na hotelovke

• Minulý týždeň začali a tento týždeň pokračovali naši tretiaci v kurze ochrany života a zdravia, ktorý pre nich pripravil učiteľ telesnej výchovy Eugen Kudzej. Cieľom kurzu bolo, aby sa študenti naučili ako sa správať v prípade mimoriadnej situácie, napr. živelnej pohromy. Návštevou požiarnej stanice získali základné informácie o vzniku požiaru, ako sa správať pri požiari a mali možnosť si pozrieť základnú požiarnu techniku. Tú si vyskúšali na sedadle spolujazdca. V utorok si rozšírili svoje vedomosti pri poskytovaní prvej pomoci, ale zároveň pracovníčky Červeného kríža apelovali na mladých, ak im to zdravotný stav umožní, darovali krv. „Možno tá vaša krv, zachráni niekomu život“, týmito slovami skončila svoj nábor pracovníčka SČK.

• VEĽKÝ ÚSPECH ŠTUDENTA HOTELOVEJ AKADÉMIE

• 19. až 23. septembra 2023 sa vo Viedni konali MS v silovom trojboji, tlaku na lavičke a mŕtvom ťahu. Študent IV. AH Dávid Bučok pomedzi 492 účastníkov získal zlato v tlaku na lavičke dorastencov do 82,5 kg s výkonom 130 kg a striebro v absolútnom poradí dorastencov. Ide o nevídaný úspech nášho žiaka, ktorému srdečne blahoželáme. Prajeme mu ešte veľa úspechov v jeho športovej kariére.

• Biela Pastelka

• Milí priatelia!

Po roku máme opäť tú česť zapojiť sa do charitatívnej zbierky Biela Pastelka, ktorú organizuje UNSS dňa 22.9.2023.

Občianske združenie Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska organizuje už 22. ročník celonárodnej verejnej zbierky na pomoc nevidiacim a slabozrakým občanom pod názvom Biela pastelka.

Biela pastelka zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácií. Výnos zbierky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť  sa do bežného života – napr. kurzy chôdze s bielou palicou, čítania a písania Braillovým písmom, práce s výpočtovou technikou a iných špeciálnych zručností, ktoré im pomáhajú žiť plnohodnotný život.

Hlavným zbierkovým dňom je piatok 22. septembra. Dobrovoľníci budú v tento deň oslovovať darcov a ponúkať im drevené pastelky vo forme bielej pastelky za dobrovoľný príspevok.

Tešíme sa, že aj Vy prispejete na dobrú vec.