• MLADÝ TVORCA 2023

• V dňoch 21. a 22. júna 2023 sa študentky III. AH  Miriam Kosseyová a Simona Kerčáková zúčastnili jubilejného 30. ročníka výstavy Mladý tvorca 2023v priestoroch agrokomplexu Nitra.

Zostavili podnikateľský plán školskej cvičnej firmy Koláčiky od babičky a zároveň vynormovali, vykalkulovali a následne pripravili koláčiky, napr. makové a medovníkové srdiečka, vanilkové rožky, linecké, citrónové a kokosové pečivo.

Keďže chceli, aby koláčiky zaujali potencionálnych zákazníkov na výstave, dali si záležať i na konečnej prezentácii výrobku. Jednotlivé pečivo uložili do krabičiek, ktoré boli doplnené vizitkou, napr. ĎAKUJEM, UPEČENÉ S LÁSKOU, VŠETKO NAJLEPŠIE ... Každý zákazník, ktorý prejavil záujem o kúpu si mohol vybrať tú svoju. S veľkým ohlasom sa stretli si vlastne vyrobené krabičky v tvare srdca. Študentky počas prípravy usmerňovala vyučujúca ekonomiky Ing. Iveta Obšitníková, ktorá stála pri zrode cvičnej firmy v rámci projektov finančnej gramotnosti.

Tak ako sa vyjadrili študentky, účasť na tejto výstave im priniesla nenahraditeľné skúsenosti, ktoré využijú pri ďalšom štúdiu na Hotelovej akadémii v Humennom.

• Košice – Európske mesto kultúry

• Dňa 21.06.2023 sa uskutočnila poznávacia exkurzia do Košíc – Európskeho mesta kultúry, ktorej sa zúčastnili žiaci I. AH triedy hotelovej akadémie pod dozorom svojich pedagógov      Ing. Krídlovej a PaedDr. Dubeckej.

Mesto Košice v nás zarezonovalo ako mesto, ktoré dýcha históriou, kultúrou, umením, módou, architektúrou, ale na svoje si prídu určite aj tí, ktorí radi nakupujú. Pulzujúce mesto s pamiatkami unikátnych rozmerov a ocenení. Študenti si pozreli historické jadro mesta, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je Dóm sv. Alžbety a Štátne divadlo v Košiciach.

Domov sme sa vrátili plní zážitkov a krásnych dojmov.

• Čas večný pohyb je...

• Dňa  6. 6. 2023 sa uskutočnilo slávnostné vyradenie absolventov študijných odborov hotelová akadémia a kuchár, čašník. Úspešní absolventi si prevzali z rúk triednych učiteľov: Mgr. Jany Baníkovej a PaedDr. Eugena Kudzeja  maturitné vysvedčenia a výučné listy. Absolventom sa prihovorila  riaditeľka školy Ing. Mariana Chudíková. Za výborné študijné výsledky bola ocenená Simona Babinská a za reprezentáciu školy Nikodém Bačovčin, Lukáš Boroš a Marek Hnát. V krátkom príhovore sa všetkým pedagogickým pracovníkom poďakovala Simona Babinská.

Všetkým absolventom srdečne blahoželáme a prajeme úspešné vykročenie do nového života.

• Návšteva Vihorlatského múzea v Humennom

• V čase, 31. mája 2023, keď sa na HA v Humennom maturovalo pri zelenom stole, navštívili naši žiaci z tried I.AH, II.AH, II.BH, III.A pod vedením svojich pedagógov, Vihorlatské múzeum ľudovej architektúry v prírode, nazývané aj Skanzen.

Areál expozície je umiestnený takmer v strede mesta, v pomerne atraktívnom členitom teréne Horného Zemplína a je súčasťou Vihorlatského múzea v Humennom.

Študenti mali jedinečnú možnosť ocitnúť sa v prostredí, ktré dýcha históriu a pozrieť si, ako žili a pracovali ľudia kedysi. Staré kováčske dielne, mlyny, sýpky, zrubové domy spred 2 storočí, zaujali hlavne svojou jednoduchosťou. Upútal ich aj drevený kostolík z Novej Sedlice z 18. storočia.

Po prehliadke expozície študenti odchádzali domov spokojní, nadýchaní históriou dávnych čias našich predkov.

• Barmanský kurz na hotelovke

• V týždni od 29. mája do 1. júna sa na pôde Hotelovej akadémie uskutočnil pre študentov školy barmanský kurz. Kurz viedol a zrealizoval prezident Slovenskej barmanskej asociácie JánŠuchta. V pondelok si rozšírili svoje teoretické vedomosti o vínach, destilátoch, miešaných nápojoch a barovom inventári. V utorok a stredu žiaci prakticky miešali drinky a to fizzy, milkshaky, sorbety a iné. Pripravovali ich podľa receptúr, pričom mohli zapojiť aj vlastnú fantáziu. V posledný deň nasledovala záverečná skúška, ktorá pozostávala z testu a prípravy miešaného drinku. Po úspešnom zvládnutí skúšky každý účastník barmanského kurzu dostal certifikát, na základe ktorého môžu kvalifikovanie pracovať na pozícii barmana v krajinách, ktoré sú členmi Medzinárodnej barmanskej asociácie.